download-hd-calendar-semi-circle-shape-png-transparent-png-image-semi-circle-shape-png-1866_935
download-hd-calendar-semi-circle-shape-png-transparent-png-image-semi-circle-shape-png-1866_935

سمساری چیست ؟

سمساری چیست

آشنایی با سمساری

اگر شما هم جزو افرادی هستید که می خواهید آشنایی با سمساری داشته باشید، به شما توصیه می کنیم که این مطلب را از دست ندهید. 

اگر بخواهیم تعریفی ساده و امروزی برای واژه‌ی سمساری در نظر بگیریم، می‌توانیم آن را محلی برای خرید و فروش لوازم دست‌ دوم توصیف کنیم. البته در گذشته سمساری محلی برای خرید و فروش کالاهای ارزشمند بوده است که به شما توصیه می کنیم برای آشنایی با سمساری و نحوه عملکرد آن در گذشته، بخش تاریخچه سمساری را از دست ندهید.

از لحاظ لغوی سمساری کلمه ‌ای عربی به معنای میانجی میان خریدار و فروشنده است. شما هم احتمالا حداقل برای یک بار واژه‌ی سمساری را از اطرافیان خود شنیده‌اید اما اطلاعات زیادی از آن ندارید. در همین راستا ما مطلبی تهیه و هر آنچه نیاز دارید در مورد سمساری بدانید را در آن بررسی کرده‌ایم. در ادامه با ما همراه باشید.

 سمسار کیست؟

شاید پاسخ به این سوال در ذهن شما ساده باشد و سمسار را همان مغازه‌ دار سمساری بدانید اما این‌طور نیست. در بازار سمسار معروف است به فرد همه فن حریف زیرا این فرد باید آشنایی با سمساری و نحوه عملکرد آن را به طور کامل داشته باشد.

سمساران معمولا با کلیه لوازم منزل و اداره آشنایی دارند، همه مارک ‌ها را می‌شناسند، به خوبی از ارزش واقعی اجناس مطلع‌ هستند و به خرید و فروش این اجناس می‌پردازند.

سمساری
سمساری چیست

تاریخچه سمساری

احتمالا شما نیز متوجه شباهت سمسار با سماور شده‌اید؛ شاید دلیلش دیدن سماورهای قدیمی داخل سمساری‌ها باشد یا شاید دچار اشتباه لغوی می‌شویم. فرهنگ سمساری به بازرگانان قدیمی برمی‌گردد. 

سمسار یک واژه عربی است و ریشه آن کلمه سمر است. سمسار در عربی به معنای واسطه یا دلال است. از نظر فرهنگی نیز کشورهای عربی به دلیل پیشینه تجارت دلال‌های معروفی داشته‌اند. در نتیجه کلمه سمساری از عربی وارد فارسی شده است.

 از آنجایی که صحبت دلالی به میان آمد بهتر است مشخص کنیم منظور از فرهنگ دلالی چیست. دلالی یک جور واسطه‌گری به شکل مشخص است و سمساری از فرهنگ واسطه‌گری برای کسب پول می‌آید. در مبادله کالا به کالا که در گذشته بین انسان‌ها جریان داشت، اگر کسی کالای مورد نیازی نداشت، یک نفر واسطه یا سمسار می‌شد تا به جای آن فرد، کالای مورد نیاز فرد دیگر را ارائه بدهد و در عوض، چند کالای غیر ضروری را از او می‌گرفت. این سمسار یا دلال، معمولا بیشتر از مردم دیگر این طرف و آن طرف میرفت و روش پیدا کردن مشتری برای انواع و اقسام کالا را بلد بود.

چرا مردم به خرید لوازم منزل از سمساری رو آورده‌اند؟

با توجه به شرایط اقتصادی امروز و تحریم بودن کشور ایران، قطعا کالاهایی که وارداتی هستند دارای قیمت بسیار بالایی بوده و اکثریت مردم از پس‌خرید این نوع کالاها برنمی‌آیند. از طرف دیگر بازار هر لحظه در حال گرانتر شدن است. سمساری‌ ها در این اوضاع همیشه با مردم همراه هستند و لوازم منزل را با بهترین قیمت ممکن به فروش می‌رسانند. سمساریها با پایین آوردن قابل توجه هزینه ‌ها به مردم کمک می‌کنند. حتی بالا رفتن و یا پایین آمدن قیمت دلار هیچ تاثیری بر خرید لوازم منزل از سمساری‌ ها ندارد. این بهترین وجه تمایز این نوع مغازه ‌ها است.

اگر به طور کامل آشنایی با سمساری داشته باشید، متوجه خواهید شد که شما هر چیزی را می‌توانید در سمساری پیدا کنید و بخرید بدون اینکه نگرانی خاصی در رابطه با قیمت آن داشته باشید. به همین دلیل است که اخیرا و با توجه به بیشتر شدن تحریم ها، مردم زیادی به خرید لوازم منزل از سمساری روی آورده‌اند. به همین خاطر بیش تر دنبال آشنایی با سمساری و عملکرد آن می باشند.

آشنایی با سمساری و مزایای آن

برخی از مهم‌ترین مزایایی که سمساریها برای ما به دنبال دارند، عبارت‌اند از:

خرید اجناس کارکرده در کمترین زمان

اگر خودتان بخواهید به صورت مستقیم اقدام به خرید یا فروش اجناس دست دوم کنید، نیاز به صرف زمان زیادی دارید. متأسفانه این کار با بزرگتر و گرانتر شدن اجناس، سخت تر هم می‌شود. آشنایی با سمساری می‌تواند کار خرید و فروش هر گونه کالایی را برای شما در زمان خیلی کمتری انجام دهد. از این رو دیگر نه دغدغه ی پیدا کردن مشتری را خواهید داشت و نه نگرانی ای بابت از دست رفتن زمان خواهید شد. البته این نکته را هم نباید فراموش کنید که بایستی قبل از هر اقدامی به دنبال پیدا کردن یک سمساری مناسب و با انصاف باشید.

سمساری
سمساری

تعمیر اجناس دست‌دوم

یکی دیگر از مسئولیت ‌هایی که روی دوش سمسار قرار دارد، ترمیم و تعمیر اجناس دست دوم و ایجاد کیفیت عالی برای آن‌ ها است. کالا های زیادی وجود دارند که با کارکرد کم و یا حتی بدون هیچ ایراد فنی، تنها به دلیل چند خط و خش در گروه اجناس دست دوم قرار گرفته‌اند. خدمات سمساری با ترمیم این ایرادات جزئی می‌تواند برای چنین کالا هایی ارزش آفرین باشد. 

توجه داشته باشید که پس از آشنایی با سمساری شما می توانید از خدمات متفاوتی که این گونه از فروشگاه های لوازم و وسایل دست دوم ارائه می دهند، مطلع شوید!

تامین قطعات

یکی دیگر از مزیت ‌های عالی که می‌توان برای سمسار ها در نظر گرفت، تأمین برخی از قطعات کمیابی است که پیدا کردن و یا فروش آن ‌ها خیلی سخت است. البته نه برای قطعات و سخت افزارهای موبایل و لپ‌تاپ اما برای جور کردن دست بشقاب ‌های قدیمی خود و از این قبیل موارد می‌توانید از این مزیت سمسارها بهره‌مند شوید.

معایب سمساری

 • مکان نقش مهمی در فروش و درآمد شما دارد.
 • شغلی است که فعالیت بدنی زیادی نیاز دارد.
 • تقاضا برای اجناس برقی دست ‌دوم بسیار پایین است و بازار و حاشیه سود را تحت شعاع قرار می‌دهد.

در یک سمساری چه کالاهایی به فروش می‌رسد؟

آشنایی با سمساری
آشنایی با سمساری و اجناس آن

آیا تا به حال با خود فکر کرده اید که چه نوع کالاهایی را میتوانید از یک سمساری پیدا کنید و یا بخرید؟ اگر به شما بگویم می‌توانید از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را در یک سمساری پیدا کنید اغراق نکرده‌ام. توجه داشته باشید که پس از آشنایی با سمساری می توانید این گونه از لوازم منزل را به راحتی خریداری کنید: 

 • میز
 • مبل
 • فرش
 • گاز
 • موکت
 • یخچال
 • لوازم دکوری
 • تابلوهای نفیس
 • لوازم آشپزخانه
 • ماشین لباسشویی
 • لیوان‌ها و فنجان‌های آنتیک
 • و هر چیز دیگری به که ذهنتان بیاید

 کالاهایی که دکوری هستند از جایگاه ویژه ‌ای در این کار برخوردار هستند. حتی می‌توان اگفت که این نوع کالاها برای بسیاری از افراد شگفت ‌انگیز بوده و بسیاری از افراد برای این که دکوراسیون منزل خود را یکپارچه و زیبا کنند، به طور مستقیم ابتدا به سمسار‌ی ها مراجعه می‌کنند. زیباترین نوع فنجان ‌ها، تابلو ها و قندان ‌ها و اشیا دیگر را می‌توان در یک سمساری پیدا کرد، حتی مواردی که در هیچ مغازه ‌ای پیدا نمی‌شود. مبل ‌های سلطنتی یادگار دوران گذشته که از چوب‌ گردو ساخته شده اند، بسیار عالی هستند و در هیچ جا همچین جنس های با کیفیتی را پیدا نخواهید کرد.

شما پس از آشنایی با سمساری می توانید، تابلو هایی را پیدا کنید که باعث شگفتی شود. تابلو های نقاشی که بسیار نادر و حتی در برخی موارد جنس‌های اصلی که در جای دیگر شاید ندیده‌ باشید. البته این موارد مربوط به سمساری هایی است که در کار عتیقه و جنس‌ های کمیاب و نادر نیز هستند. این تابلو ها با قیمت ‌های بالا به فروش می‌رسند و خریدار اصولا از اصل بودن آن‌ها با خبر است. بنابراین واقعا می‌توان گفت هر آنچه که می‌خواهید را میتوانید پیدا می‌شود.

ویژگی های یک سمسار خوب

هر سمساری موفقی یک سری ویژگی ها دارد. شما نیز برای انتخاب خود باید به ویژگی های آن دقت کرده و بهترین انتخاب ممکن را انجام دهید. در لیست زیر برای آشنایی با سمساری، ویژگی هایی که یک سمساری مناسب و خوب را نمایان میکند جمع آوری کرده ایم.

 • مدیریت درست
 • قیمت مناسب
 • محیط مناسب
 • امکان کار اینترنتی

برای بررسی هر کدام از موارد فوق پیشنهاد میکنیم مقاله بهترین سمساری در شمال تهران را مطالعه کنید.

آیا سمسار‌ها کالاها را ضمانت می‌کنند؟

جواب این سؤال کاملا به خود سمسار بستگی دارد. برخی وجود دارند که تعدادی از کالاهای بسیار سنگین و گران قیمت را که عتیقه نیستند اما برای روزهایی بوده که سالهای زیادی از آن‌ها گذشته است را ضمانت می‌کنند.

برخی سمسار‌ها نیز دارای کالاهایی وارداتی هستند بنابراین این نوع کالاها دارای قیمت‌هایی بالاتر هستند ولی خود سمسار این نوع کالاها را تضمین می‌کند. این نوع کالاها خارجی بوده و البته دارای جنس‌های بسیار عالی و درجه یک هستند.

 در حال حاضر مردم معمولا از مغازه ها بسیار بازدید می‌کنند به همین دلیل سمسار‌ ها نیز برخی از این کالاهای خود را ضمانت می‌کنند.

آشنایی با سمساری
توضیحاتی در مورد آشنایی با سمساری

آشنایی با سمساری و افرادی که می توانند در آن مشغول به کار شوند:

در واقع هر فردی می‌تواند کار خرید و فروش کالاهای دست دوم  را انجام دهد اما نیاز به مجوز رسمی دارد. به همین خاطر باید بیش تر آشنایی با سمساری و نحوه عملکرد آن داشته باشید.

مقررات برای همه‌ی افرادی که کالا های دست ‌دوم  خرید و فروش می‌کنند، صدق نمی‌کند. در صورتی که همه کالا ها به طور مستقیم از سازندگان، عمده فروشان، یا فروشندگان خریداری شوند و یا از مردم دریافت شوند این موضوع صدق خواهد کرد.

کالای دست دوم، کالایی است که قبلاً کسی مالک آن بوده و مورد استفاده قرار گرفته است و یا توسط شخص دیگری فرسوده شده و تازگی ندارد. جدا از داشتن مهارت برای مدیریت سمساری، فردی که می‌خواهد این شغل را انتخاب کند، به مجوز رسمی نیاز دارد.

تمامی موارد نام برده شده به شما در آشنایی با سمساری، کمک بیش تری خواهد نمود.

آشنایی با سمساری و نحوه درخواست مجوز های لازم

برای درخواست مجوز، در مرحله اول یک کپی از این درخواست برای بررسی و انجام تحقیقات سابقه به رئیس پلیس ارجاع داده می‌شود. تا زمان کامل شدن تحقیقات، هیچ مجوزی صادر نخواهد شد و باید همه هزینه‌ها پرداخت ‌شود، مقررات قانون شهرداری رعایت شده‌ باشد و استانداردهای تائید برآورده شده‌ باشد.

مشخصات هر متقاضی باید توسط اداره پلیس ثبت شوند و چاپ آنها به مراجع فدرال و ایالتی برای مقایسه و تحقیقات سابقه جزایی تسلیم شوند.

در مورد شرکت‌ها، با توجه به این قوانین، کسانی که ملزم به ارائه اطلاعات هستند باید اثر انگشت خود را ارسال کنند. در صورت درخواست مجوز، هزینه سالیانه‌ ی آن تعیین  می‌شود. همه مجوزها یک ‌ساله هستند و پس از گذشت یک سال  به پایان می‌رسند. همه فروشندگان کالا های دست‌ دوم موظف به اجازه بازرسی سوابق تجاری خود از جانب افسر پلیس هستند.

آینده

از گذشته‌های دور، دکان ‌های مختلف سمساری معمولا توسط خانواده ‌های مختلف اداره می‌شدند و هر خانواده سعی در گسترش تجارت خود در جوامع بازرگانان و بازرگانی داشت. امروزه نیز سمسار‌ها به دنبال گسترش و پیشرفت کارشان همسو با فناوری ‌های روز هستند. حقیقت تلخ این است که سمساری به جز در دوره ‌ای خاص از تاریخ، شغلی غیر متداول بوده است.

نقش اقتصادی سمساریها همیشه و در همه جای دنیا بسیار پررنگ و مهم بوده است؛ به زبان دیگر ارزش ‌گذاران واقعی اقتصاد جوامع، واسطه ‌ها هستند. درست است که سمسار ها را امروز در گوشه‌ای از شهر، به خصوص سمساری پشت وانت‌ها یا به شکل تاجران کاروانی نمی‌بینیم، اما شاهد سایت‌ های مختلفی هستیم که این افراد کارشان را به این شکل رونق و ادامه داده اند.

اگر آشنایی با سمساری و نحوه فعالیت آن داشته باشید، می توانید به راحتی و زمانی که کالایی دست دوم جهت فروش دارید و خیلی سریع به پول آن نیازمندید، می‌توانید به راحتی و به شکل اینترنتی و آنلاین به نزدیک‌ ترین سمساری محل زندگی خود اطلاع دهید. سمساری آریا در تمامی نقاط تهران شعبه داشته و می‌تواند بهترین خدمات را به صورت آنلاین و حضوری در اختیار شما قرار دهد. 

آشنایی با سمساری
آشنایی با سمساری با سمساری آریا

آشنایی با سمساری و شیوه راه اندازی آنلاین آن

برای راه اندازی و ایجاد مکانی برای خرید و فروش کالاهای دست دوم می‌توانید از چند روش استفاده کنید.

۱) راه اندازی سایت و وبلاگ خرید فروش کالای دست دوم

اگر آشنایی با سمساری و نحوه فعالیت آن داشته باشید، متوجه خواهید شد که یکی از راه‌های خرید و فروش وسایل دست دوم، این است که سایت و وبلاگی مرتبط راه اندازی کنید و کالا های خود را در معرض فروش بگذارید. برای افزایش بازدید می‌توانید تولید محتوا، تبلیغات، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و… را مدنظر داشته باشید. این شیوه وقت ‌گیر، زمان‌ بر و هزینه ‌بر خواهد بود ولی کسب درآمدی بالا و پایدار در دراز مدت به وجود خواهد آورد.

۲) فروش در سایت‌های اینترنتی و نیازمندی‌ها

راه دوم، ارسال آگهی و تبلیغات در سایت ‌های رایگان آگهی و سایت ‌های فروش مثل ایسام، شیپور، دیوار و… است. این کار هزینه کمی به همراه داشته و در وقت صرفه جویی می‌شود ولی محدودیت کار و نیز پایداری کمی دارد. همچنین می‌توانید با راه اندازی کانال تلگرام و نیز فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، از این راه، کسب درآمد کنید.

مزایا خرید و فروش در سمساری آنلاین

می‌توان این نوع خرید را فاقد هر گونه مزیت در نظر گرفت و تنها ویژگی‌ های منفی آن را برشمرد. بسیاری از افراد در مواقع خاص این شیوه خرید را انتخاب می کنند. همین امر نشان‌ دهنده این است که خرید وسایل دست دوم در بعضی موارد مزایایی را به همراه دارد.

قیمت مناسب

مهم‌ ترین مزیت خرید این نوع لوازم در قیمت به صرفه آن‌ ها است. لوازم دست دوم تفاوت قیمت بسیار زیادی با وسایل نو دارند. از همین رو در برخی مواقع اولویت افراد برای خرید هستند.

برای مثال قصد دارید که برای در یک شهر دیگر برای مدت کوتاهی خانه‌ای اجاره کنید، بنابراین نمی‌خواهید که از وسایل آن برای مدت طولانی استفاده کنید. از همین رو لوازم آن پس از مدت مشخص دیگر بلا استفاده خواهند بود. در این زمان، بهترین راه صرف هزینه کمتر، خرید از سمساری معتبر است.

کیفیت و دوام

عوامل مختلفی مانند گرانی مواد اولیه و … سبب شده‌ است تا کالاهای جدیدتر، دوام و کیفیت کالاهای قدیمی را نداشته باشند. برای خرید لوازم دست دوم می‌توانید پول کمتری در ازای خرید یک جنس با کیفیت بالاتری پرداخت کنید. این در حالی است که برای خرید کالای نو مشابه، باید هزینه بسیار زیادی پرداخت شود.

جلوگیری از یکنواختی و دلزدگی

از آنجایی که برای خرید لوازم دست دوم هزینه کمتری صرف می شود، تعویض آن‌ها نیز بسیار راحت تر از یک وسیله نو انجام می شود.

 برای مثال وقتی یک فرش دست دوم خریداری کرده‌اید نیازی نیست برای سالیان زیادی از آن استفاده کنید تا هزینه‌ای که در قبال آن پرداخت کرده‌اید؛ جبران شود. به همین علت می‌توانید پس از گذشت مدت کوتاهی، آن را با فرش جدید تعویض نمایید.

اگر جزو افرادی هستید که از وسایل و لوازم خود مثل لوازم منزل یا الکترونیکی خیلی زود دلزده می‌ شوید از خرید وسایل دست دوم غافل نشوید. البته فراموش نکنید که حتماً از افراد یا مکان‌های معتبر خرید کنید.

آشنایی با سمساری آریا

سمساری آریا نه تنها در شمال تهران بلکه در تمامی مناطق تهران شعبه دارد که در سایت می‌توانید مشاهده کنید.

آریا به شما کمک می‌کند که لوازم منزل خود را اعم از وسایل نو و دست دوم از قبیل یخچال، فریزر، اجاق ‌گاز، تلویزیون، مبلمان، سرویس خواب، لوازم چوبی، لوازم آنتیک، لوازم برقی، شکستنی، خرده ریز، رادیوگرام، ماشین لباسشویی، ماشین ظرف‌شویی، کشوی، بوفه، میز ناهار خوری و … را به راحتی و در کمترین زمان ممکن با اعتماد کامل به فروش رسانید.

تنها کافی است با شماره تماس‌ های شعب مختلف آریا در نقاط مختلف تهران اعم از شعب شرق، غرب، شمال، مرکز تهران تماس حاصل فرمایید تا متخصصین این مجموعه مجرب و حرفه ‌ای در سریع ‌ترین زمان ممکن وسایل شما را با منصفانه‌ترین قیمت خریداری نمایند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *