download-hd-calendar-semi-circle-shape-png-transparent-png-image-semi-circle-shape-png-1866_935
download-hd-calendar-semi-circle-shape-png-transparent-png-image-semi-circle-shape-png-1866_935

سمساری و امانت فروشی

سمساری و امانت فروشی

سمساری ها جزو مشاغلی هستند که از گذشته تا به امروز در حوزه خرید و فروش لوازم و وسایل دست دوم فعالیت داشته اند. امانت فروشی ها نیز در دسته بندی حرفه سمساری ها قرار می گیرند. اما به طور کلی نحوه فعالیت سمساری و امانت فروشی تفاوت های چندانی با یکدیگر دارد که تصمیم داریم در این مطلب شما را بیش تر با آن ها اشنا کنیم. با ما همراه باشید.

نحوه فعالیت سمساری و امانت فروشی

سمساری و امانت فروشی، هر دو در حوزه خرید و فروش لوازم و وسایل دست دوم فعالیت می کنند. این امکان وجود دارد که یک واحد صنفی امانت فروشی باشد و یا صرفا به عنوان سمساری فعالیت کند. همین طور این امکان میسر است که مغازه تحت عنوان سمساری و امانت فروشی، فعالیت داشته باشد.

لازم به ذکر است که سمساری ها، خرید و فروش لوازم و وسایل دست دوم را انجام می دهند. اما امانت فروشی ها، لوازم دست دوم شما را به صورت امانی در مغازه خود نگه داری می کنند تا برای آن ها مشتری پیدا شود. پس از فروخته شده کالای دست دوم شما، هزینه ای را که بر سر آن توافق کرده اید را به شما پرداخت می کنند.

در صورتی که سمساری ها، در لحظه و به صورت نقد، لوازم و وسایل دست دوم شما را خریداری می کنند. از این رو اگر جزو افرادی هستید که می خواهید پس از فروش کالای دست دوم خود، اقدام به خرید کالای جدید کنید، بهتر است به سراغ سمساری بروید.

سمساری و امانت فروشی
نحوه فعالیت سمساری و امانت فروشی

چه افرادی می توانند در حوزه سمساری و امانت فروشی فعالیت کنند؟

برای ایجاد یک واحد صنفی تحت عنوان سمساری و امانت فروشی، باید مجوز های لازم از ارگان های دولتی مانند شهرداری کسب شود. همین طور فردی که می خواهد اقدام به ایجاد یک واحد صنفی به عنوان سمساری و امانت فروشی کند، باید دارای شرایط لازم مانند کارت پایان خدمت یا معافیت، سن قانونی و… باشد.

تمامی موارد گفته شده در زمان ایجاد سمساری و امانت فروشی، مشخص می شود. در صورتی که فکر می کنید شرایط لازم را برای ایجاد این واحد صنفی دارید، می توانید اقدامات لازم را انجام دهید.

برای خرید لوازم و وسایل دست دوم از سمساری یا امانت فروشی چه نکاتی را مد نظر قرار دهیم؟

همان طور که پیش تر گفته شد و شما می دانید، سمساری و یا امانت فروشی که البته به نام امانت سرا نیز شناخته می شود، در حوزه خرید و فروش لوازم و وسایل دست دوم فعالیت می کنند. پس در صورتی که به سراغ سمساری برای خرید لوازم می روید، می دانید که پیش تر از شما افرادی از آن استفاده کرده اند و باید نکاتی را در نظر بگیرید.

به طور مثال ابتدا مشخص کنید که تصمیم دارید کدام کالا را از سمساری تهیه کنید. به طور معمول لوازم و وسایل دست دوم برقی مانند آبمیوه گیری، ماکروفر، سرخ کن، یخچال و فریزر، کولرگازی، تلویزیون و…، باید با توافق شخص سمسار، مدتی مشخص برای تست کالا تعیین می گردد.

اما سایر لوازم و وسایل دست دوم مانند فرش، تابلو فرش، کمد، لوازم آنتیک، عتیقه جات، میز، مبلمان، ظرف و ظروف و… باید در زمان خرید به صورت دقیق مورد بررسی قرار بگیرند. به طور مثال اگر تصمیم دارید که فرش دست دوم خریداری کنید، بهتر است از کیفیت بافت و همین طور عدم بید زدگی و خوردگی اطمینان خاطر کسب کنید. شما می توانید فرش را در سمساری پهن کنید و از تمامی زوایا آن را مورد بررسی قرار دهید.

همین طور تابلو فرش و یا ظروف کریستالی که قصد دارید خرید آن ها را از سمساری انجام دهید، به شما توصیه می کنیم که پیش از خرید، از تمامی جوانب آن ها را مورد بررسی قرار دهید. در غیر این صورت و پس از پرداخت هزینه، شخص سمسار هیچ مسئولیتی را بر عهده نخواهد گرفت.

سمساری و امانت فروشی
نکاتی در مورد خرید از سمساری و امانت فروشی

هم چنین بهتر است پیش از آن که به سمساری مراجعه کنید، برآورد قیمتی از کالای مورد نیاز خود داشته باشید. به طور مثال ابتدا قیمت نو و آکبند آن را محاسبه کنید و همین طور چند نمونه مشابه از آن را در سمساری های دیگر ورانداز کنید تا بر اساس ارزشی که دارد، قیمت آن را به طور تقریبی متوجه شوید.

برای فروش کالای دست دوم به سمساری یا امانت فروشی چه کاری انجام دهیم؟

اگر تصمیم دارید که کالای دست دوم خود را سمساری یا امانت فروشی، بفروشید، باید قیمت گذاری مناسبی برای آن انجام دهید. توجه داشته باشید که سمسار از حاشیه سود خرید و فروش لوازم و وسایل دوم کسب درآمد می کند. به همین خاطر نباید کالای خود را به قیمتی نجومی قیمت گذاری کنید. بلکه باید بر اساس ارزش واقعی آن این کار را انجام دهید.

هم چنین باید در زمان فروش کالای خود، حتما معایب کالا و یا داشتن نقص آن را به طور کامل شرح دهید. توجه داشته باشید که این امکان وجود دارد سمسار کالای شما را به حداقل قیمت خریداری کند و این در حرفه سمساری کاملا امری طبیعی به شمار می آید.

سمساری و امانت فروشی
نکاتی در مورد فروش کالای دست دوم به سمساری و امانت فروشی
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *